Longituuduuring: immuunvastus COVID-19 vaktsineerimise järgselt ja SARS-CoV-2 infektsiooni järgselt ning seda mõjutavad tegurid

Uuringu on kooskõlastanud Eesti bioeetika ja inimuuringute nõukogu

Uuringu periood jaanaur 2022 - detsember 2023

Miks uuringut läbi viiakse?

Uuringu eesmärgiks on selgitada immuunsuse püsivust ja seda mõjutavaid tegureid COVID-19 vaktsineerimise ja SARS-CoV-2 nakkuse järgselt ning anda uuringutulemustel põhinev sisend Eesti Vabariigi Valitsusele ja Sotsiaalministeeriumi immuunoprofülaktika ekspertkomisjonile COVID-19 vaktsiini edasiste COVID-19 vaktsiini tõhustusdooside vajaduse otsustamisel.

Kuidas uuringut läbi viiakse?

Uuringu eesmärgiks on hinnata COVID-19 vaktsineerimise ja infektsiooni järgse immuunsuse püsivust ja sellest tulenevat COVID-19 vaktsiinide tõhustusdooside vajadust. Lisaks hinnatakse immuunsuse püsivuse seoseid erinevate teguritega nagu vanus, sugu, kaasuvad haigused jt.

Uuring toimub TÜ Peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi, Bio- ja siirdemeditsiini instituudi (TÜ BSMI), Genoomika instituudi (TÜ GI), TÜ Kliinilise meditsiini instituudi kliiniliste uuringute keskuse ning SYNLAB Eesti koostöös.

Uuringuhüpoteeside testimiseks viime läbi longituuduuringu ehk uuringu, mille korral mõõdetakse samadel inimestel korduvalt immuunmarkereid SARS-CoV-2 infektsiooni suhtes.  Uuringusse kutsutakse neid Geenivaramuga liitunud geenidoornoreid, kes on esmaselt vaktsineeritud kas  mRNA vaktsiiniga Comirnaty või adenoviirusvektorvaktsiiniga Vaxzevria Võrreldakse immuunsuse püsimist kahe vaktsiinidoosiga vaktsineeritutel,  tõhustusdoosi saanutel ja SARS-CoV-2 infektsiooni põdenutel ning hinnatakse immuunsuse püsimist mõjutavaid tegureid. Uuritavatelt kogutakse vereproovid ligikaudu 6-kuulise intervalliga.

Uuringu meeskonda kuuluvad

Longituuduuringu vastutav täitja on kaasprofessor Marje Oona Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudist.

Uuringu meeskonda kuuluvad teadlased Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituudist, bio- ja siirdemeditsiini instituudist, genoomika instituudist ja spetsialistid SYNLAB Eestist.

Marje Oona Kai KisandPärt PetersonLili MilaniPaul NaaberHelene AlavereKatrin KaarnaSirje Lind, Mairo Puusepp, Aigar OttasVirge Jürjenson, Liina TserelAnnika Häling

#teadus #ühiskonnale

Sanna Puusepp kaitseb doktoritööd „Comparison of molecular genetics and morphological findings of childhood-onset neuromuscular disorders“

3. detsembril kell 14.00 kaitseb Sanna Puusepp doktoritööd „Comparison of molecular genetics and morphological findings of childhood-onset neuromuscular disorders”.
#ühiskonnale
Margus Punab inauguratsiooniloengut andmas

Margus Punab: meditsiin on meeste teist elupoolt tundmatuseni muutnud