Simulatsioonikeskuse tutvustus

Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituudi ja Tartu Ülikooli Kliinikumi koostöös avati uus simulatsioonikeskus, kus tulevased arstid saavad senisest paremad võimalused kliiniliste ja praktiliste oskuste omandamiseks. Manipuleeritavate mannekeenide kõrval saab keskuses kasutada ka Baltimaade ainsat endoskoopilise kirurgia simulaatorit, mis on mõeldud kirurgiliste operatsioonide harjutamiseks. Vaata Tartu Postimehe galeriid ja loe ajakirjanik Aime Jõgi kogemusest simulatsioonikeskuses.

Simulatsioonikeskuse viies õpperuumis saavad arstiteaduse õppekava üliõpilased turvalises keskkonnas harjutada praktilist tegevust ja omandada vajalikud oskused, enne kui alustavad iseseisvat kliinilist tegevust ja asuvad ravima päris haigeid.

Keskuse ruumid on sisustatud võimalikult haiglakeskkonna moodi. Kliiniliseks õppeks mõeldud simulatsiooniseadmetel ja -mannekeenidel saab harjutada elustamist ning tegutsemist teistes kriitilistes olukordades.

Kirurgide väljaõpetamiseks on keskuses Baltimaade ainuke endoskoopilise kirurgia simulaator. Simulaatori õppevideod ja tagasisidevõimalus aitavad uue põlvkonna kirurgidel harjutada turvalises keskkonnas mitmesuguseid operatsioone, näiteks pimesoole eemaldamist.

Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituudi juhataja, anestesioloogia ja intensiivravi professor Joel Starkopf tõdes, et arsti elukutse juurde kuulub palju praktilisi oskusi, mis on eriti olulised just eluohtlikus seisundis patsientidega tegeledes.

„Simulatsioonikeskuses on senisest palju paremad ja elulähedasemad võimalused selleks, et õppida ja harjutada, kuidas tegutseda kliinilise surma, raske trauma, hingamisteede sulguse või teiste eluohtlike seisundite korral. Tänapäevaste IT-lahendustega varustatud mannekeenide peal on võimalik läbi mängida eri situatsioone, kus vajalikud on nii teoreetilised teadmised, praktilised oskused kui ka hea meeskonnatöö,“ kirjeldas Starkopf.

Simulatsioonikeskuses korraldatakse peale Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna üliõpilaste praktikumide ka arst-residentide ja meditsiinipersonali koolitusi ning kliinilise meditsiini instituudi täienduskeskuse koolitusi. Erilist tähelepanu pööratakse Tartu Ülikooli Kliinikumi personali praktilistele koolitusele.

Keskuse loomiseks vajaliku ruumikompleksi eraldas ja remontis Tartu Ülikooli Kliinikum. Õppetööd korraldab Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituut. Keskuse sisustus hangiti Tartu Ülikooli ASTRA projekti PER ASPERA alategevuse „Kliiniliste ja praktiliste oskuste treening- ja simulatsioonikeskuse loomine“ raames ja selleks kulus 540 000 eurot.

Samast projektist on rahastatud ka hambaarstide õppeklassidele vajalik aparatuur ning füsioteraapia harjutus- ja treeninguseadmed, mis on instituutides hambaarstiteaduse ja füsioteraapia õppekava üliõpilaste kasutada.

 

Fotod: Andres Tennus/Tartu Ülikool

Image
simulatsiooninukk

 

Image
simulatsiooninukk

 

Image
simulatsiooninukk

 

Image
simulatsiooninukk

Lisateave:
Riho Runnel
Tartu Ülikooli simulatsiooniõppe spetsialist
731 8016
riho.runnel@ut.ee